Charakteristika záujmového útvaru Frisbee
Záujmový útvar Frisbee sa venuje netradičnému športu - Ultimate Frisbee a združuje členov I. aj II. stupňa žiakov našej školy. Náplňou z. ú. sú tréningy, kde sa členovia oboznamujú s pravidlami hry, zlepšujú si svoju kondičnú zdatnosť a učia sa správať v duchu tohto športu a hrať fair-play. Súčasťou činnosti z. ú. je i účasť na rôznych súťažiach na celoslovenskej úrovni a tento šk. rok prvýkrát na i na základoškolskej lige, ktorá prebieha v rámci Kysúc.
Čo je Frisbee ?
Ultimate frisbee je šport, ktorého vznik sa datuje až do roku 1968 v Amerike. Postupne prenikol do celého sveta, teda i k nám na Slovensko. Hrá sa na mnohých úrovniach od pick-up hry v parku až po medzinárodné súťaže. Pre mnohých nie je Ultimate frisbee len šport, ale je to životný štýl – frisbee nadšencov ľahko spoznáte – nosia dresy/tričká s frisbee motívmi, disk nosia všade kam chodia a vždy vedia kedy bude ďalší turnaj. Ultimate je cenovo veľmi dostupný šport, keďže na jeho hranie treba len disk (~10 eur) a poprípade kopačky.
V samotnej hre hrajú proti sebe dva sedemčlenné tímy, ktoré sa snažia dostať prihrávkami disk do súperovej koncovej zóny. Tím, ktorému sa podarí nahrať a chytiť disk v súperovej zóne získava bod. Nie je to však také ľahké ako sa zdá, lebo po každom chytení disku sa hráč musí zastaviť a disk prihrať spoluhráčovi, na čo má iba 10 sekúnd. Povoleným pohybom pritom je pivotovanie, teda otáčanie sa okolo vlastnej osi s jednou nohou pevne na zemi. Ak nie je prihrávka úspešná a disk spadne na zem, je sklepnutý alebo dokonca chytený obrancom, nastáva výmena útoku a obrany a bez prerušenia hry začína útočiť opačný tím. V ultimatefrisbee nie je povolený fyzický kontakt medzi hráčmi ani preťahovanie o disk.
Zvláštnosťou tohto športu je, že nepotrebuje rozhodcov a riadi sa myšlienkou fair-play – v praxi to znamená, že hráči riešia prípadné porušenia pravidiel a sporné situácie sami priamo na ihrisku. V zriedkavých prípadoch, keď sa nevedia dohodnúť sa disk vráti o prihrávku späť a hrá sa, akoby sa sporná situácia nestala. Na konci každého turnaja sa udeľuje aj cena „Spirit of the Game“ pre tím, ktorý sa správal najférovejšie.
Zdroj: http://szf.sk/oultimate/