Centrum voľného času, Ústredie 976, 023 22 Klokočov
ŠKOLSKÝ PORIADOK
určený pre Centrum voľného času
Prerokovaný na Pedagogickej rade dňa: 06.02.2025
Prerokovaný so zriaďovateľom dňa: 06.02.2025
...........................................................
PaedDr. Ľubomír Kadura
riaditeľ CVČ
Zriaďovateľ: ...........................................................
Ing. Radoslav Zajac, MBA.,LL.M.
starosta obce
Článok 1
Základné ustanovenia
Školský poriadok vydáva riaditeľ v súlade s nasledujúcimi právnymi normami
Centrum voľného času, Ústredie 976, 023 22 Klokočov /ďalej CVČ/ je zariadenie s právnou subjektivitou. CVČ vytvára podmienky na neformálne vzdelávanie, organizuje a zabezpečuje výchovno-vzdelávaciu činnosť prostredníctvom rozvoja detí a mládeže. Organizuje a zabezpečuje rekreačnú a športovú činnosť pre deti a mládež v priebehu celého kalendárneho roka.
Dieťa sa dobrovoľným prihlásením za člena záujmového útvaru CVČ (odovzdaním riadnej vyplnenej žiadosti a uhradením členského poplatku) zaväzuje riadne dochádzať na záujmovú činnosť. Je povinné riadiť sa pokynmi pedagogického zamestnanca, externého zamestnanca a školským poriadkom. V záujme naplnenia práva na kvalitne využitý voľný čas CVČ zabezpečí svoju prevádzku, organizáciu života členov a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v CVČ bol efektívne využitý z hľadiska neformálneho vzdelávania.
Školský poriadok je súhrn základných noriem spolužitia a spolupráce celého kolektívu členov CVČ, vychovávateľov, externých zamestnancov a ostatných zamestnancov CVČ. Jeho uplatňovaním v praktickom živote v podstatnej miere prispieva k plynulému chodu CVČ a bezpečnosti členov.
Článok 2
Prevádzka a vnútorný režim školského zariadenia
Dochádzka detí / členov na činnosť, príprava na ZÚ a ospravedlnenie neúčasti
bezpečnosť, včasnosť a disciplinovanosť. Povolené je len otváranie určených okien
vedúcim ZÚ.
odpadky, prezuvky, úbor.../.
Článok 3
na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí / členov ZÚ a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi
Školské zariadenie je povinné:
- poskytnúť prvú pomoc,
- neodkladne oboznámiť s úrazom zákonného zástupcu dieťaťa,
- zabezpečiť lekárske vyšetrenie- ošetrenie (na ošetrenie - vyšetrenie ide dieťa, žiak buď
v doprovode s pedagogickým zamestnancom alebo so zákonným zástupcom podľa vzájomnej
dohody),
- neodkladne oznámiť úraz riaditeľovi CVČ,
- neodkladne zaevidovať každý školský úraz v zošite úrazov, ktorý sa nachádza v kancelárii
riaditeľa
- pri registrovaných úrazoch postupovať v zmysle platnej legislatívy,
- pohovor dieťaťa / člena ZÚ s vedúcim ZÚ a riaditeľom školského zariadenia
- predvolanie zákonného zástupcu dieťaťa / člena ZÚ do CVČ
- v prípade pozitívneho výsledku školské zariadenie odporučí zákonným zástupcom dieťaťa / člena ZÚ spoluprácu s odbornými pracoviskami a bude postupovať v zmysle školského poriadku
Centrum voľného času, Ústredie 976 pri riešení šikanovania postupuje v zmysle Smernice č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach vydanej MŠVVaM SR, účinnej od 01.02.2025.
Členovia záujmových útvarov sú zároveň žiakmi našej školy, takže boli všetci ako aj ich zákonní zástupcovia triednymi učiteľmi informovaní o Smernici č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach vydanej MŠVVaM SR, boli oboznámení s jej obsahom a boli im vysvetlené jednotlivé ustanovenia smernice, priebeh prešetrovania incidentu, poučenie o výchovnom opatrení, oznamovacia povinnosť CVČ. Členovia záujmových útvarov z našej školy ako i členovia záujmových útvarov, ktorí sú žiakmi iných škôl, boli opätovne oboznámení s danou smernicou vedúcimi záujmových útvarov.
Preverovanie, opatrenia na riešenie šikanovania
V prípade výskytu incidentu, ktorý zahŕňa aj podozrenie zo šikanovania bez zbytočného odkladu CVČ postupuje v nasledovných krokoch:
- Polícií
- Orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately
Článok 4
Práva a povinnosti dieťaťa / člena ZÚ
v záujmovom útvare špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky
2. Povinnosti dieťaťa / člena ZÚ:
pri udržiavaní poriadku
Deťom / členom nie je dovolené:
Článok 5
Práva a povinností zákonných zástupcov detí /členov ZÚ
Zákonný zástupca má právo:
Zákonný zástupca je povinný:
Článok 6
Článok 7
Pravidlá vzájomných vzťahov medzi deťmi / členmi ZÚ a vzťahov s pedagogickými zamestnancami, vedúcimi ZÚ a ďalšími zamestnancami školského zariadenia
Pravidlá vzájomných vzťahov medzi deťmi / členmi ZÚ školského zariadenia a pedagogickými a ostatnými zamestnancami školského zariadenia
Článok 8
Vznik a ukončenie členstva
Členom CVČ v príslušnom školskom roku sa môže stať každé dieťa a mladý človek vo veku do 30 rokov na základe odovzdania riadne vyplnenej žiadosti do konkrétnej záujmovej činnosti a uhradení členského poplatku kedykoľvek v priebehu činnosti záujmových útvarov.
2. Zánik členstva:
a / riaditeľ CVČ môže ukončiť členstvo žiakovi na jeho žiadosť alebo žiadosť zákonného zástupcu
b/ po neuhradení členského poplatku v stanovenom termíne
c/ vylúčením žiaka pre závažné porušenie školského poriadku.
Článok 9
Opatrenie vo výchove
Opatreniami vo výchove žiakov sú :
1. Pochvala vedúcim ZÚ
udeľuje sa slovne alebo písomne , spravidla na hodine ZÚ alebo na konci škol. roka
2. Pochvala riaditeľom CVČ
udeľuje sa písomne, spravidla na konci školského roku
3. Vecná odmena CVČ
4. Napomenutie vedúcim ZÚ a podmienečné vylúčenie z činnosti
(ukladá riaditeľ CVČ na návrh vedúceho ZÚ)
5. Vylúčenie z činnosti CVČ riaditeľom CVČ
(ukladá riaditeľ CVČ na návrh vedúceho ZÚ )
Všetky opatrenia vo výchove udelené neplnoletým členom oznámi riaditeľ CVČ preukázateľne ich zákonným zástupcom. Opatrenia vo výchove sa môžu ukladať do dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa o skutku člena dozvedel príslušný pedagogický zamestnanec, najneskôr však do jedného roka, kedy sa člen skutku dopustil.
V rozhodnutí o podmienečnom vylúčení z činnosti určí riaditeľ CVČ skúšobnú lehotu, najdlhšie na jeden rok. Ak sa podmienečne vylúčený člen v tejto lehote osvedčil, upustí sa od vylúčenia. Ak sa žiak v tejto lehote dopustí ďalšieho závažného previnenia, alebo 5 po sebe idúcich priestupkov, riaditeľ CVČ člena vylúči z činnosti CVČ.
Ochranné opatrenia
Ak dieťa / člen ZÚ svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných účastníkov CVČ alebo narúša záujmovú činnosti do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania záujmovú činnosť, riaditeľ školského zriadenia môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie dieťaťa / člena ZÚ zo záujmovej činnosti, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ CVČ bezodkladne privolá:
Ochranné opatrenie slúži na upokojenie dieťaťa / člena ZÚ. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ CVČ písomný záznam.
O výchovných opatreniach sa vždy upovedomí zákonný zástupca neplnoletého dieťaťa / člena ZÚ.
Článok 10
Členský poplatok
Výška členského poplatku( ako príspevku na úhradu nákladov spojených s realizáciou záujmovej činnosti) termín splatnosti a spôsob úhrady stanovuje zriaďovateľ VZN obce Klokočov. Ukončením členstva nevzniká členovi nárok na vrátenie členského poplatku.
Záujmové útvary môžu počas školského roku realizovať nad rámec pravidelných stretnutí príležitostnú činnosť (napr. výlety, vystúpenia, súťaže, festivaly, a pod.), pričom členský poplatok za konkrétny záujmový útvar nezahŕňa náklady spojené s touto činnosťou a člen CVČ je povinný v prípade jeho účasti na podujatí prispieť na náklady spojené s touto príležitostnou činnosťou. Na základe žiadosti a potvrdenia o hmotnej núdzi žiadateľa, môže zriaďovateľ CVČ rozhodnúť o znížení, respektíve odpustení členského poplatku.
Článok 11
Mobilných telefónov a obdobných osobných zariadení elektronickej komunikácie / komunikačný prostriedok
Povinnosti žiakov
Dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
- sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov
vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne:
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru.
Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet. ▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní
▪ Uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie sú popísané v samostatnom dokumente: Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní .
Štandardy priestorovej desegregácie
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone .
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kategóriách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov týchto skupín.
Štandardy organizačnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov.
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 13
Záverečné ustanovenie
..................................................
PaedDr. Ľubomír Kadura
riaditeľ CVČ